Priloga 5

Pravila o uporabi javnih računalnikov, interneta in brezžičnih omrežij v KTS Trbovlje

 

1. člen

Knjižnica Toneta Seliškarja Trbovlje (KTS TRBOVLJE) s temi pravili ureja uporabo javnih računalnikov in druge računalniške opreme (v nadaljevanju računalniška tehnologija) v vseh oddelkih in enotah knjižnice.

2. člen

Računalniško tehnologijo v KTS TRBOVLJE lahko uporabljajo vsi uporabniki, tudi tisti, ki niso člani knjižnice.

Knjižnična zakonodaja določa, da je uporabnik knjižnice fizična oseba, ki uporablja gradivo, storitve, prostore in opremo knjižnice. Član knjižnice je uporabnik, ki se včlani v knjižnico in izkazuje članstvo s člansko izkaznico (iz 4. in 5. člena Uredbe o osnovnih storitvah knjižnic, Uradni list RS, št. 29/03).

3. člen

Računalniška tehnologija v KTS TRBOVLJE obsega terminal, osebne računalnike, multifunkcijske naprave, ki so v lasti ali upravljanju knjižnice.

Računalniška tehnologija, gradivo v elektronski obliki in internet se uporabljajo v skladu z določili avtorskopravne zakonodaje in licenčnih pogodb, ki jih je knjižnica sklenila ob nabavi gradiva.

4. člen

V knjižnici so za potrebe uporabnikov na voljo osnovni osebni računalniki z dostopom do interneta ter terminal za dostop do spletnega kataloga COBISS/OPAC.

5. člen

Uporabniki lahko preko terminala dostopajo do spletnega kataloga COBISS/OPAC in spletne strani knjižnice ter pomembnejših povezav.
Uporaba terminala je za vse uporabnike knjižnice brezplačna.

6. člen

Uporabnikom je na osebnih računalnikih dovoljeno:

  • pregledovanje elektronske pošte,
  • uporaba svetovnega spleta/interneta,
  • iskanje informacij,
  • uporaba osnovne programe operacijskega sistema, pisarniška orodja ter ostale prednaložene programske opreme,

 

vse v smislu dostopa do splošnih informacij, informacij in podatkov za učne, študijske in izobraževalne namene.

7. člen

Internet uporabljajo uporabniki na lastno odgovornost. Knjižnica ni odgovorna za informacije na internetu, ki bi lahko bile žaljive in škodljive za uporabnike ali kakorkoli drugače sporne.
Uporabniki podatkovnih zbirk in drugih informacijskih virov knjižnice se obvezujejo:

  • da bodo skrbeli za tajnost dodeljenih gesel, ki jih ne smejo posredovati drugim osebam;
  • da bodo upoštevali tajnost podatkov, ki so v lasti drugih uporabnikov omrežja;
  • da ne bodo skušali pridobiti neupravičenega dostopa do podatkov, programske opreme, servisov in uporabniških imen na računalnikih ali omrežjih, za katere nimajo ustreznih pooblastil;
  • da bodo podatke iz podatkovnih zbirk na CD-ROM-ih in iz drugih zakupljenih podatkovnih zbirk uporabljali le za nepridobitne namene v okviru izobraževalnih in raziskovalnih dejavnosti;
  • da podatkov iz podatkovnih zbirk na CD-ROM-ih in iz drugih zakupljenih zbirk ne bodo kopirali, distribuirali, prodajali ali z njimi gradili svojih podatkovnih zbirk;
  • da si bodo za lastne potrebe naredili le en izvod izpisov posameznega iskanja v elektronski ali tiskani obliki.

 

Uporabnikom ni dovoljeno nameščanje druge programske opreme.
Uporabnikom ni dovoljeno spreminjati programskih in strojnih nastavitev osebnih računalnikov.
Uporabniki, ki ne znajo uporabljati osebnega računalnika in interneta, iskalnih orodij, podatkovnih baz in ostalih programov, ki so z njimi povezani, se lahko predhodno naročijo za pomoč pri uporabi.

8. člen

Knjižnica vodi za potrebe delovanja sistema evidenco uporabe osebnih računalnikov, ki zajema ime in priimek, evidenčno številko člana ter število in čas dostopov do osebnih računalnikov v knjižnici. Osebni podatki se uporabljajo v skladu z ZVOP, čl. 9 in 17 in Pravilnikom o zavarovanju osebnih podatkov Knjižnice Toneta Seliškarja Trbovlje.

9. člen

V knjižnici je omogočeno tiskanje in fotokopiranje, skeniranje za člane in druge uporabnike po veljavnem Ceniku knjižnice. Tiskanje se lahko izvaja iz osnovnih osebnih računalnikov.

Pri reproduciranju (tiskanje, fotokopiranje, kopiranje elektronskih vsebin) morajo uporabniki dosledno upoštevati omejitve, ki jih določa Pravilnik o splošnih pogojih poslovanju KTS Trbovlje ter predpisi s področja avtorskih pravic. Knjižnica ni odgovorna za morebitne kršitve.

10. člen

Ob prvi prijavi mora uporabnik izpolniti pristopno izjavo za uporabo javnega računalnika (Priloga 1) ter se seznaniti s temi pravili uporabe javnih računalnikov v knjižnici in s podpisom potrditi, da se z njimi strinja. Pred pričetkom uporabe javnega računalnika se je uporabnik dolžan javiti strokovnemu delavcu za potrebe prijave za delo z računalnikom. Uporabniki za uporabo računalnika pred delom z računalnikom knjižničarju povedo svoje ime in priimek, ki ju le-ta zabeleži. Beleži se tudi čas začetka in konca dela z računalnikom. Uporaba je omejena na 30 minut in je za vse uporabnike knjižnice brezplačna.

Izjemoma, za potrebe učenja, študija in izobraževanja za odrasle, lahko knjižničar podaljša uporabo računalnika, če presodi, da uporabnik ne krši pravil in ne moti dela ostalih uporabnikov.

Istočasno sme en računalnik uporabljati ena oseba.
Motenje drugih uporabnikov javnih računalnikov je izrecno prepovedano in sankcionirano. Knjižničar prepove uporabo osebnega računalnika uporabnikom, ki ne upoštevajo pravil knjižnice.

Vsako okvaro ali nepravilnost na računalniku je uporabnik dolžan sporočiti knjižničarju.
Uporabniki so materialno odgovorni za strojne in programske okvare in zlorabe, povzročene namerno ali zaradi malomarnega rokovanja z opremo.
Priporočeno je, da se podatki shranjujejo na prenosne medije. Za izgubo podatkov knjižnica ne prevzema odgovornosti.

11. člen

Knjižnica si pridržuje pravico omejitve uporabe tehnične opreme namenjene uporabnikom in dostopa do spletnih vsebin in storitev, ki:

  • niso ustrezno urejena z avtorsko – pravnega stališča,
  • nasprotujejo pogodbenim pogojem tretje osebe, ki zagotavlja dostop do licenčnih vsebin
    ali kako drugače vsebujejo pravice tretjih oseb,
  • nasprotujejo javnemu redu in javni morali in so tako v neskladju z nalogami in poslanstvom knjižnice.

 

12. člen

Knjižnica ne prevzema odgovornosti za kakršnokoli škodo, ki bi nastala kot posledica uporabe prenosnih podatkovnih medijev (CD, DVD, USB, prenosni disk), ki so last uporabnika, na osebnih računalnikih knjižnice.

13. člen

Knjižnica si pridržuje pravico začasno ali stalno omejiti uporabo računalniške tehnologije v knjižnici članom in uporabnikom, ki ne upoštevajo splošnih pogojev in omejitev, navedenih v tem pravilniku. Pristojni knjižničar je dolžan uporabnika dvakrat opozoriti, da krši pravila in ga prositi, da preneha z nezaželenim načinom uporabe računalnika. Če uporabnik pravila kljub opozorilom krši dalje, knjižničar obvesti direktorja/direktorico knjižnice, ki uporabniku v skladu s svojimi pooblastili za dobo enega leta omeji uporabo računalnika.

14. člen

Uporabniki knjižnice lahko uporabljajo brezžični omrežji

  • Libroam in
  • Eduroam

Člani knjižnice uporabljajo brezžično omrežje Libroam, drugim uporabnikom je omogočena uporaba omrežja Eduroam (Mednarodna federacija Brezžičnih omrežij za uporabnike iz izobraževalne in raziskovalne sfere. Študenti, učenci, pedagogi, raziskovalci in drugi lahko uporabljajo brezžično omrežje Eduroam v Sloveniji ali tujini).

Za uporabo brezžičnega omrežja Libroam veljajo naslednja pravila:

  • uporabnik mora biti član knjižnice,
  • uporabnik mora imeti poravnane vse terjatve do knjižnice,
  • uporabnik ni kršil pravil, ki veljajo v omrežju Eduroam/Libroam.

Uporaba brezžičnega omrežja ni časovno omejena.

15. člen

Ta pravila stopijo v veljavo naslednji dan po podpisu direktorice.

Trbovlje, 26. 2. 2018
direktorica: Katra Hribar Frol, mag.